środa, 26 lutego 2014

Podróżowanie po Londynie metrem

Hej!
Dzisiaj zwięźle o podróżowaniu metrem w Londynie.
Wysiadamy na Victoria Coach Station i co dalej?
Stacja metra oddalona jest maksymalnie 5 minut, wchodzimy do środka i pora kupić bilet, na jaki się zdecydować?
Przede wszystkim musimy się zdecydować, gdzie dokładnie chcemy podróżować, mam przez to na myśli strefy w których będziemy się poruszać. Mapę metra łatwo znaleźć na internecie, oprócz tego są one dostępne stacjonarnie na każdej stacji w postaci darmowych ulotek, tak to wygląda:

źródło: londonsorted.com
Koniecznie powiększcie sobie zdjęcie. Jak widzicie na mapce wyszczególnione są wszystkie stacje, a kolorami zaznaczone są strefy, teraz już możecie przystępować do kupowania biletów :)źródło: the guardian
Po pierwsze wielkim plusem jest, że w automacie możesz sobie wybrać język, co zdecydowanie upraszcza procedurę i sprawia, że jest dziecinnie prosta. Możecie płacić i kartą i pieniędzmi (jeśli mieszkacie w UK zapewne najprościej będzie użyć karty, ja od kiedy tu mieszkam nie noszę ze sobą pieniędzy, czasem tylko parę funtów). Jakie są ceny biletów??

Na tej stronie http://www.tfl.gov.uk/tickets/fares-2014/29089.aspx wejdźcie w plik PDF o nazwie: View adult rate fares (..). W cenniku wypisane są wartości dla karty oyster, a także za travelcards. Osobiście kupowałam travelcard dlatego mogę Wam powiedzieć więcej o tym sposobie. :) Na cenniku widać, że travelcard jednodniowy do stref 1-2 (bo w takich ja się obracałam) kosztuje Ł9, natomiast 7-dniowy 31.40, ja kupiłam tygodniowy, ponieważ bardziej mi się to opłacało, gdyż spędziłam w Londynie 5 dni, gdybym zdecydowała się kupować bilet jednodniowy każdego dnia zapłaciłabym Ł45, więc oszczędność jest olbrzymia. Jak wygląda travelcard?

źródło: allycepope.co.uk/

Gdy mamy już bilet, musimy przejść przez bramki, które wyglądają tak:

źródło: google
Wkładamy nasz bilet do maszyny, która go skanuje, 'drzw'i się otwierają i możemy przejść dalej- PAMIĘTAJMY o zabraniu naszego biletu, bo bez niego ani rusz :), będzie nam potrzebny także, gdy będziemy chcieli opuścić stację metra, bo takie same bramki stoją przy wyjściu.

Jesteśmy na miejscu, co dalej? Teraz pozostaje już tylko wsiadać :))

źródło: google

Mam nadzieję, że mój post okaże się pomocny dla Was podczas podróży w Londynie i że będzie to dla Was na prawdę świetny czas :)

xxxx
Emigrantka Anita
4 komentarze:

  1. Fajna instrukcja "obsługi metra" :). Mogę dodać od siebie tylko tyle, że jeśli planujecie dłużej pozostać w Londynie można kupić twz. Oyster card, którą możemy podróżować wszystkimi dostępnymi środkami komunikacji miejskiej - w tym również autobusami. Na chwilę obecną nie orientuję się w cenach, ale warto sprawdzić, czy nie opłaca się bardziej niż takie bilety. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny blog :) Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy

    OdpowiedzUsuń