piątek, 17 sierpnia 2012

Zakładanie konta bankowego.

13.08.2012

W UK konto bankowe to niezbędnik, każdy kto ma zamiar zostać tutaj na dłużej, powinien takowe założyć. Tylko jak się do tego zabrać??
---

Więc tak: zamierzamy zatrzymać się tu na dłużej? zamierzamy. Udajemy się do banku i co dalej?
Podchodzimy do osoby zajmującej się obsługą klienta i mówimy, że chcemy założyć konto bankowe. Pierwsze co usłyszałam od pracownika banku to pytanie, czy jestem zatrudniona.I tu zaczynają się schody. Bo, musisz/powinieneś mieć konto bankowe żeby pracować ( tutaj wszystkie transakcje odbywają się drogą elektroniczną, dostajesz wypłatę na konto, rachunki też zazwyczaj przelewasz, no i płacenie większych kwot w sklepie też jest mało popularne, wszędzie tylko karty) , a bank nie chce zakładać kont obcokrajowcowi, jeśli nie jest zatrudniony. Także wszystko dosyć skomplikowane. Mój chłopak wysyłał formularze do banku pocztą i dopiero po jakimś czasie założyli mu konto. Ja akurat poszłam tam z kuzynem mojego chłopaka, u którego wynajmujemy pokój i jemu udało się ich przekonać.
Nie będę tu namawiać do kłamstwa, ale najlepiej powiedzieć chociaż, że zapisaliśmy się już do kilku agencji pracy ( o tym powiem kiedy indziej) i czekamy na pracę. Zawsze wtedy spojrzą na nas przychylniej.

Co musimy wziąć ze sobą do banku?
- przede wszystkim paszport/dowód
- przydatne jest też prawo jazdy, jeśli takie posiadamy- im więcej dokumentów potwierdzających naszą tożsamość tym lepiej
- kolejna sprawa to potwierdzenie miejsca naszego zamieszkania, musimy mieć ze sobą jakiś list na nasze nazwisko, zapłacony rachunek, cokolwiek, co potwierdzi, miejsce naszego pobytu. Ja poszłam tam jak już wyżej mówiłam z chłopakiem, który wynajmuje nam pokój, także on wszystko potwierdził. I Was też zachęcam do poproszenia osób, u których się zatrzymujecie w UK, żeby po prostu z Wami poszli, gdy nie macie dokumentów potwierdzających zamieszkanie i gdy nie czujecie się pewni językowo, tak będzie Wam o wiele łatwiej.

Standardowo trzeba podać numer telefonu, e-mail, podawałam też nazwisko panieńskie matki, hasło do konta. Formalności trwały nie więcej niż 25 minut. Dostałam od nich potwierdzenie założenia konta,  na końcu dowiedziałam się, że karta przyjdzie mi do trzech dni pocztą. No i przyszła ;) oczywiście później musiałam ją aktywować, dostałam od nich specjalny pin, później w bankomacie mogłam go zmienić na wybrany przez siebie i voila!

Co mnie zaskoczyło w banku?
Gdy Pan, który zakładał mi konto zobaczył na dowodzie, że jestem Polką tak się ucieszył, że pocałował mój dowód. To było eee dziwne? ale całkiem sympatyczne.Powiedział, że bardzo lubi przyjeżdżać do Polski, że często odwiedza Kraków, który jest przepiękny. Przed przyjazdem do UK zdarzało mi się słyszeć opinie, że Polacy są gorzej traktowani, a tu taka niespodzianka. :)

Ja zakładałam konto w jednym z większych banków w UK i Wam też to polecam, w takich miejscach nasze pieniądze są najbezpieczniejsze. Takie większe banki to m.in: Barclays, Natwest, Lloyds TSB.

--
Ja w dalszym ciągu szukam pracy, ale o tym innym razem.

Buziaki!

3 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego banku warto sprawdzić wszystkie liczące się,mnie się udało przez tą stronę http://przelewydopolski.pl/banki-w-anglii/ wsystko na temat banków i kont bankowych. Niektóre usługi się przydają

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto wybrać najlepsze konto bankowe, na którym jeszcze zarobimy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Racja, przydatne są dodatkowe dokumenty, takie jak chociażby prawo jazdy. Polacy, którzy nie zdawali prawa jazdy w Polsce mogą podejść do tego egzaminu w Wielkiej Brytanii. Egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej. W skład tej drugiej wchodzi test złożony z pytań z jedną lub wieloma odpowiedziami, a także test dostrzegania zagrożeń na drodze.

    OdpowiedzUsuń