sobota, 9 lutego 2013

Agencje pracy w UK, czyli jak najprościej znaleźć pracę

Witam po długiej przerwie, dzisiaj opowiem Wam trochę o agencjach pracy w Wielkiej Brytanii. Nazywane najczęściej Recriutment/Employment Agency można spotkać praktycznie w każdym mieście, do wyboru, do koloru - w miejscu gdzie ja mieszkam, jest ich około 7, a muszę zaznaczyć, że przebywam w naprawdę małej miejscowości.
No więc dobrze, wypatrzyliśmy agencję, chcemy się do niej wybrać.. no i co nam jest potrzebne?
- dowód osobisty, ew. paszport,
-dowód zamieszkania, jakiś list skierowany na nasz angielski adres, zapłacony rachunek na którym widnieje miejsce naszego zamieszkania,
- cv napisane w języku angielskim,
- jeśli posiadamy jakieś referencje od poprzednich pracodawców - najlepiej w języku angielskim, są mile widziane

Wchodzimy do agencji. mówimy, że chcemy się zarejestrować, szukamy pracy. Osoba w agencji najczęściej spyta nas jaki rodzaj pracy nas interesuje (permanent/temporary)(stała/tymczasowa), co dokładnie chcielibyśmy robić i jakie doświadczenie posiadamy. Następnie wypełniamy dokumenty, zostawiamy nasze cv, osoba w agencji robi kopię naszego dowodu osobistego i miejsca zamieszkania - i to wszystko, pozostaje czekać na kontakt z ich strony. A kiedy oddzwonią? Wszystko zależy od tego, czy mają wolne etaty, może zdarzyć się tak, że będziemy czekać 2 dni na pracę, a być może nawet po 2 miesiącach do nas nie zadzwonią.

Warto zarejestrować się w możliwie jak największej ilości job agencies, zwiększymy tym samym swoje szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia. Pamiętajmy, że zarejestrowanie się w agencji pracy jest DARMOWE, żadna agencja nie ma prawa pobierać od nas pieniędzy.

W UK recruitment agencies są bardzo popularne, są doskonałą szansą, zwłaszcza dla obcokrajowców, na zdobycie doświadczenia (experience), które jest tu niesamowicie ważne. 

Jeśli niedawno przyjechałeś i nie czujesz się jeszcze w miarę pewnie w języku angielskim, warto poszukać agencji, w których pracuje Polak/Polka, wbrew pozorom na prawdę łatwo jest znaleźć takie agencje.

Jak wygląda stawka godzinowa?
Waha się od minimalnej krajowej (od zeszłego roku 6,19) w górę. Wszystko zależy oczywiście od naszego doświadczenia, rodzaju wykonywanej pracy. Zazwyczaj na początku pracujemy za minimalną krajową.12 komentarzy:

 1. Masz bardzo ciekawe posty. Mogłabyś napisać coś o różnicach kulturowych między Brytyjczykami i Polakami? Jestem tym zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. hej :) bardzo miło czyta się Twojego bloga! Też chciałabym wyjechać, jednak najbardziej boję się braku pracy

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepiej szukać pracy w gazetach oraz ogłoszeń na ichniejszych portalach internetowych, czyli w miejscach, gdzie reszta emigrantów rzadko zagląda.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie powala twoj artykul mogloby byc tego wiecej

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam a jak z mieszkaniem chciałbym wyjechać z rodziną w polsce pracuje ale zarobki są do dupy ledwie wystarcza na źycie mieszkamy z teściami a znimi to nie źycje człowiek musi sam na siebie liczyć

  OdpowiedzUsuń
 6. witam jak wygląda sytuacja z nauką dziecka w szkole mamy córkę musimy się liczyć ze znalezieniem szkoły

  OdpowiedzUsuń
 7. ale sie usmialem :) Doswiadczenie wyniesione z pracy przez agencje to zupelna strata czasu Tak samo jak ta prymitywna forma zatrudnienia niczym ze sredniowiecza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiele osób wyjeżdża do Anglii nie znając języka angielskiego - to błąd, ponieważ nieznajomość języka ogranicza nam możliwość znalezienia dobrej i dobrze płatnej pracy. Poza tym, osoby, które porozumiewają się w języku angielskim na poziomie komunikatywnym mają dużo łatwiej w obcym miejscu i obcym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jezyk to podstawa.Wyobrażcie sobie człowieka który nie mówi i nie rozumie.Tragedia.Niestety bardzo bardzo wielu Polaków w Uk to takie tragedie.Wiem bo mieszkam i pracuje tu 5 lat.Codziennie ma doczynienia z tymi idiotami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórym nie dane było się wcześniej nauczyć języka a wyjazd to było jedyne wyjście.PRacują nad sobą , uczą się i należy im dac sznsę i nie oceniać. Autor tego postu jest idiotą , o czym świadczy niski poziom tego żenującego i hejterskiego wpisu.

   Usuń
 10. Pracę warto szukać na specjalnych stronach jak: cv-library.co.uk czy jobsite.co.uk

  OdpowiedzUsuń