No więc dobrze, wypatrzyliśmy agencję, chcemy się do niej wybrać.. no i co nam jest potrzebne?
- dowód osobisty, ew. paszport,
-dowód zamieszkania, jakiś list skierowany na nasz angielski adres, zapłacony rachunek na którym widnieje miejsce naszego zamieszkania,
- cv napisane w języku angielskim,
- jeśli posiadamy jakieś referencje od poprzednich pracodawców - najlepiej w języku angielskim, są mile widziane
Wchodzimy do agencji. mówimy, że chcemy się zarejestrować, szukamy pracy. Osoba w agencji najczęściej spyta nas jaki rodzaj pracy nas interesuje (permanent/temporary)(stała/tymczasowa), co dokładnie chcielibyśmy robić i jakie doświadczenie posiadamy. Następnie wypełniamy dokumenty, zostawiamy nasze cv, osoba w agencji robi kopię naszego dowodu osobistego i miejsca zamieszkania - i to wszystko, pozostaje czekać na kontakt z ich strony. A kiedy oddzwonią? Wszystko zależy od tego, czy mają wolne etaty, może zdarzyć się tak, że będziemy czekać 2 dni na pracę, a być może nawet po 2 miesiącach do nas nie zadzwonią.
Warto zarejestrować się w możliwie jak największej ilości job agencies, zwiększymy tym samym swoje szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia. Pamiętajmy, że zarejestrowanie się w agencji pracy jest DARMOWE, żadna agencja nie ma prawa pobierać od nas pieniędzy.
W UK recruitment agencies są bardzo popularne, są doskonałą szansą, zwłaszcza dla obcokrajowców, na zdobycie doświadczenia (experience), które jest tu niesamowicie ważne.
Jeśli niedawno przyjechałeś i nie czujesz się jeszcze w miarę pewnie w języku angielskim, warto poszukać agencji, w których pracuje Polak/Polka, wbrew pozorom na prawdę łatwo jest znaleźć takie agencje.
Jak wygląda stawka godzinowa?
Waha się od minimalnej krajowej (od zeszłego roku 6,19) w górę. Wszystko zależy oczywiście od naszego doświadczenia, rodzaju wykonywanej pracy. Zazwyczaj na początku pracujemy za minimalną krajową.